Po kilku latach korzystania z monitora Daewoo LM1910w zaczął gasnąć w mniej niż minutę po jego włączeniu. Ponowne uruchomienie go pomagało tylko na krótko. Obraz jest wyświetlany prawidłowo.
Jest to dosyć popularna usterka w monitorach LCD. Zazwyczaj winę za ten stan ponoszą uszkodzone aluminiowe kondensatory elektrolityczne. Zidentyfikowanie ich uszkodzenia jest zazwyczaj bardzo proste, ponieważ często są one spuchnięte.
Żeby się o tym przekonać, trzeba rozebrać monitor. Ten model nie jest jakoś szczególnie ciężki do rozebrania. Najpierw odkręca się dwie śrubki z tyłu, w dolnych rogach. Następnie ściąga się stopkę, dzięki czemu odsłaniają się dwie śrubki wewnątrz jej mocowania. Po ich odkręceniu podważa się plastikową obudowę mocowania stopki z każdej strony w trzech punktach. Następnie odkręcamy cztery śrubki mocujące uchwyt do obudowy tylnego panelu monitora. Kolejnym krokiem jest rozpięcie zatrzasków plastikowego panelu. Wsadzamy palce na krawędzi łączącej ramkę monitora z matrycą i odginamy ją do siebie. Czynność tę trzeba wykonać dla każdej z krawędzi zaczynając od tych najdłuższych. Gdy już zdejmiemy tylny panel monitora możemy przystąpić do odkręcenia przedniego panelu zamontowanego z użyciem czterech śrubek na krawędziach. Po odczepieniu kabla od sterowania panelem OSD można ściągnąć przedni panel. Potem możemy przystąpić do odkręcania metalowej pokrywy elektroniki monitora. Mocowana jest ona na kolejnych czterech śrubkach. Przed jej zdjęciem trzeba odpiąć kable od zasilania świetlówek matrycy (różowe od strony zewnętrznej), a po lekkim poruszeniu tą pokrywą mamy dostęp do rozłączenia taśmy sygnałowej, zabezpieczonej taśmą samoprzylepną. Żeby ją wysunąć to metalowe zaczepy muszą być ściśnięte. Po zdjęciu pokrywy widzimy odwróconą płytkę z elektroniką monitora. Możemy ją wyjąć po odczepieniu jednego kabla i odkręceniu pięciu śrubek. Teraz można zdiagnozować wizualnie płytkę, a w celu jej naprawy trzeba będzie jeszcze zdjąć plastikową osłonkę izolacyjną. Przylepce wykorzystane do jej zamontowania są niemal jednorazowe, więc warto mieć pod ręką dwustronną taśmę klejącą.
Patrząc na płytkę szybko dostrzegłem dwa spuchnięte kondensatory. Obydwa są na zasilanie 16V, o pojemności 1000µF i maksymalnej temperaturze pracy 105°C.
Kupując nowy kondensator najlepiej żeby miał takie same parametry. Dodatkowo w dobrym sklepie elektronicznym sprzedawca będzie wiedział do czego producent zaleca stosowanie swoich kondensatorów przez co możemy wybrać najlepiej nam odpowiadające. Koszt dobrego kondensatora o tych parametrach to zaledwie 1zł, więc nie ma co oszczędzać.
Tak wygląda płytka po wylutowaniu starych kondensatorów i wlutowaniu nowych. Trzeba pamiętać o prawidłowym ustawieniu kondensatora biegunami!
Po złożeniu monitora obraz wyświetla się prawidłowo i nie gaśnie
Tagi: monitor, LCD, Daewoo, elektronika, kondensator